Domů » Festivaly

Cannes 2011: Allen, Kusturica, Belmondo

Jean-Paul Belmondo - Bláznivý Petříček (1965)

11. května otevře 64. ročník filmového festivalu v Cannes nový film Woodyho Allena Midnight in Paris. Ačkoliv prozatím neznáme sekci, do níž bude snímek zařazen, s jistotou lze říci, že bude figurovat mezi nejsledovanějšími tituly. A velmi pravděpodobně skončí v nesoutěžní části programu. A to jednoduše proto, že Allen již delší dobu odmítá přihlašovat své snímky do jakýchkoliv festivalových soutěží, sám říká, že pozbyl touhu utkávat se s ostatními filmaři. Ke Canneskému festivalu jako takovému však Alllen chová vřelý vztah. Od roku 1979, kdy uvedl (také mimo soutěž) svůj Manhattan, nabídl organizátorům postupně deset filmů, z posledních let jmenujme Match Point (2005), Vicky Cristina Barcelona (2008) a Poznáš muže svých snů (2010). Vedle Allenova snímku byly zprvu jako možné zahajovací filmy skloňovány mezi jinými i Kung Fu Panda 2 studia DreamWorks, The Lady Luca Bessona či The Tree of Life Terrence Malicka. Malickův snímek je již potvrzen do hlavní soutěže, zbylé dva snímky by v některé ze sekcí taktéž chybět neměly.

Srbský režisér Emir Kusturica bude letošním předsedou poroty sekce Un Certain Regard. V této sekci soutěží dvacet snímků, které by se vymykají stavbou narativu či vizuálním ztvárněním, měly by nabízet originální a svěží styl. Stejně jako v případě Woodyho Allena, je i nabídka předsednictví poroty Kusturicovi důsledkem dlouhotvrvající spřízněnosti filmaře s francouzským filmovým svátkem. I Kusturica v Cannes uvedl několik svých snímků, za Otce na služební cestě a Underground si vysloužil Zlaté Palmy. V posledním snímku Maradona režie Kusturica (recenze zde) však zaujmul především absencí kritického nadhledu a značnou sebestředností. Bohužel právě pronikavé kritické myšlení a otevřenost novým přístupům by měla být hlavní devízou porotce, zejména v podobné sekci, jakou je Un Certain Regard.

Třetí a poslední personou světové kinematografie, jejíž jméno začalo být od minulého týdne v souvislosti s festivalem skloňováno, je Jean-Paul Belmondo. Na Belmondovu počest bude uspořádán slavnostní večer završený předáním ocenění za celoživotní dílo. Belmondova kariéra byla roku 2001 náhle přerušena. Na Korsice utrpěl vážnou mozkovou příhodu a až do roku 2008 nenatočil jediný film. Návrat ve snímku Muž a jeho pes nepřinesl příliš silnou diváckéhou ani kritickou odezvu, zlatým obdobím Belmondovy kariéry zůstávají dlouhé tři dekády od konce 50. let do začátku 90. let minulého století.

Zdroj: Variety.com

Doporučujeme

Odejít a odpovědět

Přidat příspěvek níže či na něj upozornit ze své vlastní stránky. Můžete také sledovat tyto komentáře přes RSS.

Udržujte pravidla diskuze. Vyjadřujte se k tématu. Žádné spamy.

Můžete použít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tato stránka podporuje systém Gravatar. Pro vytvoření svého vlastního avataru (ikonky) se stačí registrovat na Gravatar.

Poznámky

Tento příspěvek byl napsán uživatelem dne 6. 4. 2011 ve 21.54 a zařazen do kategorie Festivaly ..

Můžete příspěvek okomentovat nebo na něj upozornit ze své vlastní stránky. Pro aktuální přehled o diskuzi, můžete sledovat tyto komentáře přes RSS.

Toto je Gravatar-enabled weblog. Pro vytvoření svého vlastního avataru (ikonky) se stačí registrovat na Gravatar.

Nejnovější komentáře

Creative Commons License

KalendářPro kompletní výhled přejděte na stranu kalendáře.