Domů » Aktuálně

Filmaři ve zbrani: Raný Vláčil znovu nalezený

Pod tajemně znějícím názvem Neznámé filmy Františka Vláčila uvádí Asociace českých filmových klubů (AČFK) ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem v Praze (VHÚ) blok krátkometrážních snímků, jimiž se Vláčil od počátku padesátých let uvedl jako režisér v tuzemské kinematografii. Dělo se tak tiše, stranou barrandovských ateliérů a masového zájmu, v Československém armádním filmu (ČAF). Činnost v této instituci byla v kontextu padesátých let specifická – nevztahoval se na ni dekret prezidenta Beneše o zestátnění kinematografie z roku 1945, což znamenalo, že si ČAF uchoval vlastní distribuční okruh uvnitř armády. Málo se dnes připomíná, že na výcvikových filmech v rámci ČAF si prvně vyzkoušeli režisérské řemeslo mj. Karel Kachyňa či Vojtěch Jasný.

V tomto bodě je však nutné postupovat opatrně, aby se nevytvořila mylná představa svobodomyslného prostředí mimo represivní složky centralizované kinematografie. Vláčilovy krátkometrážní snímky o zvláštní pozici ČAF mnohé vypovídají – například film Vzpomínka (1953) je možné popsat jako pozvolné a mimořádně křehké zaznamenávání okolí, lidmi ohmataných objektů i nevázané přírody; doslova hledání bodu, který o vzpomínaném cosi vypovídá. A kdyby škodolibá náhoda způsobila výpadek zvuku, asi jen málokterý divák by vytušil, že právě sleduje tryznu za zesnulého prezidenta Klementa Gottwalda – mimo nadmíru emotivního komentáře k tomu totiž Vláčil nikterak neupomíná (pro úplnost se sluší doplnit, že za přispění ČAF vznikl v témže roce rovněž středometrážní a velmi nákladný dokument Rozloučení s Klementem Gottwaldem /1953/, který stvrzoval jeho kult osobnosti s až mrazivou svědomitostí).

O pozorování přírody se Vláčil pokoušel i ve výcvikových filmech, mezi něž patří kupříkladu Lesy našich vojenských prostorů (1956) nebo Posádka na štítě (1956). Režiséra pozdějších děl „zlatého fondu československé kinematografie“ by v nich divák ale přece jen hledal těžko, význam těchto krátkometrážních filmů je totiž zejména historický. To jim ovšem na atraktivitě nic neubírá, možná právě naopak. Představují divácky vděčnou a současně poučnou zprávu o své době. Městská knihovna v Praze na Mariánském náměstí uvede 3. října od osmi večer Vzpomínku i několik výukových filmů Františka Vláčila. Tato akce zároveň zahajuje tematickou přehlídku s názvem „Filmaři ve zbrani“, která bude postupně mapovat tvorbu dalších známých režisérů, začínajících v Československém armádním filmu.

Doporučujeme

Odejít a odpovědět

Přidat příspěvek níže či na něj upozornit ze své vlastní stránky. Můžete také sledovat tyto komentáře přes RSS.

Udržujte pravidla diskuze. Vyjadřujte se k tématu. Žádné spamy.

Můžete použít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tato stránka podporuje systém Gravatar. Pro vytvoření svého vlastního avataru (ikonky) se stačí registrovat na Gravatar.

Poznámky

Tento příspěvek byl napsán uživatelem dne 3. 10. 2013 ve 9.24 a zařazen do kategorie Aktuálně ..

Můžete příspěvek okomentovat nebo na něj upozornit ze své vlastní stránky. Pro aktuální přehled o diskuzi, můžete sledovat tyto komentáře přes RSS.

Toto je Gravatar-enabled weblog. Pro vytvoření svého vlastního avataru (ikonky) se stačí registrovat na Gravatar.

Nejnovější komentáře

Creative Commons License

KalendářPro kompletní výhled přejděte na stranu kalendáře.