Jubilejní 30. ročník Mezinárodního filmového festivalu studentstva teorie audiovize Zlatý voči se odehraje 16. až 18. května v Kampusu Hybernská. První dva dny proběhne soutěžní část festivalu a třetí den bude věnován ohlédnutí za uplynulými ročníky. Návštevnictvo se může těšit nejen na různorodé projekce, odborné přednášky, hudební program, ale také na speciální výstavu mapující historii a význam Zlatejch vočí.
Filmový festival Zlatý voči je unikátní projekt studentstva Katedry filmových studií FF UK. Jako jediný svého druhu je zaměřen na tvorbu akademiků. Tvoří prostor pro prezentaci tvorby zaměřené na současnou vizuální kulturu a pohyblivý obraz. Festival Zlatý voči již po 30. zve publikum k dialogu, který narušuje zaběhlé představy a vybízí k jejich přehodnocení.
Tématem letošního ročníku je Odraz, který tvoří průsečík mezi minulostí, současností a budoucností. Pojem evokuje reflexi minulosti ve vztahu k přítomnosti a současně je odrazovým bodem k dalšímu vývoji festivalu. K příležitosti 30 let Zlatejch vočí vznikla výstava mapující vývoj a význam festivalu. Vernisáž proběhne 16. května od 17:30 ve výstavní lodi Kampusu Hybernská. Součástí výstavy bude také retrospektivní blok projekcí OLDIES. V této sekci budou k vidění mimo jiné rané filmy Petra Marka či Vladimíra Turnera.
Návštěvnictvo dále čekají také projekční bloky, které budou složené ze současné neotřelé tvorby studentstva. Již tradiční blok HOMIES nabídne vizuálně i obsahově rozmanité snímky domácího studentstva teorie audiovize. Blok je mozaikou filmů řešících ekologické otázky související s klimatickou krizí a spotřebními materiály. SOLOS je tichým varováním i vizuální ódou na ztracené spojení mezi námi a Zemí. Překročení hranic a možností vidění zprostředkuje sekce ZRCADLO. Niternost, blízkost a křehkost lidských vazeb v postmoderní a postinternetové době bude prozkoumávat blok CIVIC. Filmy, které zkoumají, co se odehrává v lidské mysli, sdružuje sekce OKO. Výsledkem jsou citlivé, osobité, vtipné a někdy i brutální úvahy, které skrze různé typy reflexe popisují sebe samé i svět kolem nich. Ani letos nebudou chybět AUDIOVIZUÁLNÍ ESEJE. Ty ukazují, kolik toho můžeme prostřednictvím obrazu o světě poznat.
Zlatý voči ovšem nejsou jen soutěžní přehlídkou, ale také místem vzájemného setkávání. V průběhu festivalu se můžete těšit na přednášky a debaty ohlížející se k minulosti. Například Eric Roraback představí knihu Forms of Cinematic: Cultural Capital. Jan Bergl bude přednášet O Odrazech českého filmu devadesátých let. Očekávat můžete také debatu na téma Nostalgie a mnoho dalšího!
Bohatý bude také hudební program. První den festivalu bude zakončen ambientním DJ setem. Soutěžní část festivalu vygraduje v sobotu koncertem zpěváka Petrofski. Ten ve své tvorbě kombinuje sentiment osmdesátých let s moderním popem. Nostalgii dává novou jiskru pulzujícími syntezátory, inovativními popovými prvky, osobitými českými texty a emotivním, místy až brutalistickým pěveckým projevem. Na závěr festivalu zahraje v neděli kapela Neue Welt. Jejich hudba tvoří široké zvukové spektrum s prvky post-progressive a kraut rocku. Těšit se můžete na rozsáhlejší, zejména teskné kompozice s důrazem na krásu.
Nenechte si ujít jedinečnou atmosféru Zlatejch vočí. Od 16. do 18. května na vás čeká nabitý a pestrý program v Kampusu Hybernská. Přijměte i letos pozvání Zlatejch Vočí na cestu za hranice norem vizuální kultury.Vstupné je dobrovolné!
Napsat komentář