Aktuálně: Jafar Panahi odsouzen k šesti letům vězení
22. 12. 2010 # 11.39 # Aktuálně # Jeden komentářO íránském režisérovi Jafaru Panahim jsme v poslední době psali poměrně často. Jeho soudní proces byl ze zahraničí znepokojeně sledován. Panahi je totiž mezinárodně uznávaný tvůrce (natočil oceňované filmy jako Kruh, Zrcadlo či Bílý balónek) a ve své rodné zemi se krom výrazné kulturní autority projevuje také jako hlasitý odpůrce režimu prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda a zastánce opozice.
Již od začátku roku je režisér perzekuován a jen díky mezinárodnímu apelu byl v létě po třech měsících bezdůvodného zadržení propuštěn z vězení. V listopadu pak byl zahájen vykonstruovaný proces, který Jafara Panahiho obvinil z nepovoleného natáčení filmu a podněcování opozičních protestů (vyjádření režiséra k obžalobě lze nalézt v této novince). Nyní jeho právník veřejnosti oznámil, že soud rozhodl o vině obžalovaného. Řekl, že Panahi „je odsouzen k šesti letům vězení a také má zákaz po dvacet let točit jakékoliv filmy, psát scénáře, cestovat do zahraničí a také poskytovat rozhovory domácím i zahraničním médiím.“ Spolu s ním byl na šest let odsouzen i jeho blízký spolupracovník Muhammad Rasoulof.
Je tak vidět, že se Írán pod vedením prezidenta Ahmadínežáda příliš světu neotvírá, přestože se oficiální rétorika snaží tvrdit pravý opak. Na jediném zdejším mezinárodním filmovém festivalu Fajr bylo letos promítnuto několik dosud zakázaných snímků, ale ani toto gesto oficiálních míst nemůže zakrýt očividné potlačování svobody vyjádření, které vyústilo v situaci, že řada íránských režisérů musí žít v zahraničí.
Pokud budete chtít alespoň symbolicky Jafara Panahiho podpořit, lze tak učinit podepsáním této petice, kterou signovala již řada institucí (MFF Cannes, MFF Locarno, Francouzská cinematéka…) a významných osobností (David Bordwell, Olivier Assayas, Corneliu Porumboiu, Semih Kaplanoglu…). Zároveň lze doporučit velmi dobře napsaný článek Davida Bordwella o této kauze na jeho blogu.
Zdroj:Guardian.co.uk
{SEARCH: Panahi}
[…] jakékoliv umělecké činnosti a je mu nařízeno domácí vězení (více se můžete dočíst zde). Film Pardé (uváděn s příznačným anglickým názvem Closed Curtain – Zatažený závěs) […]