Zítra začne pražská část Dnů evropského filmu, festivalu, jenž představuje současnou evropskou tvorbu. V týdnu od 15. do 22. dubna tak budete mít možnost shlédnout snímky, které byly oceněny na festivalech celého světa. V rámci doprovodného programu festival nabídne dvě debaty – o digitalizaci a filmu „Oko nad Prahou“. 17. Dny evropského filmu budou zahájeny v kině Světozor komedií současného německého scenáristy a režiséra Fatiha Akina Soul Kitchen, odehrávající se v multikulturním Hamburku. Snímek byl oceněn na loňském festivalu v Benátkách Zvláštní cenou poroty. V Praze festival zakončí projekce černé komedie Bezva chlap o slušném gangsterovi, jenž plní úkoly bez přemýšlení. Tento snímek norského režiséra Hanse Pettera Molanda byl uveden na Berlinale v hlavní soutěži. Do české distribuce bude uveden společností Aerofilms.
Programové sekce
Národní liga
Tato část programu bude prezentovat filmy, jenž byly jednotlivými státy nominovány na Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Naleznete mezi nimi například evropský film roku režiséra Michaela Hanekeho, Bílou stuhu, jenž je v Česku uváděna také v normální kinodistribuci mimo festival. Ta se na letošních Oscarech dostala do užšího výběru, ale nevyhrála. V sekci také nalezneme slovenského favorita na Oscara – Nedodržený slib. Tento film, natočený v koprodukci s Českou republikou a Spojenými státy, vypráví příběh inspirovaný sktečnými událostmi o židovském chlapci, jenž díky několika šťastným náhodám unikne deportaci do koncentračního tábora. V oscarovém výběru samozřejmě nemůže chybět francouzský Prorok, který posbíral ocenění na Evropských cenách 2009 (nejlepší herec a zvuk) nebo na festivalu v Cannes (Velká cena poroty).
K věci: Boj proti chudobě a sociálnímu vyloučení
Zde se sešly snímky se sociální tematikou, které korespondují s letošním Bojem proti chudobě vyhlášeném Evropskou unií. Naleznete zde například Chamsu režiséra Karima Dridiho, která byla uvedena na MFF v Locarnu a také v Karlových Varech. Příběh tohoto filmu sleduje jedenáctiletého Marca, který uteče od svých adoptivních rodičů zpět do utečeneckého tábora. Do tohoto výběru byl také zařazen slovenský dokument Osadné, jenž sleduje snahu představitelů malé vesničky na východě Slovenska pozvat do vsi europoslance, aby tak posílili turistický ruch. Film byl oceněn na festivalu v Karlových Varech.
Best Of
Ve třetí programové části se má představovat výběr toho nejzajímavějšího z evropské kinematografie, spíše ale zahrnuje to, co se do předchozích dvou sekcí nevešlo. Festival na výběru úzce spolupracuje s ambasádami a kulturními centry jednotlivých států. Zde se nám také představí nový dokument Olgy Špátové Oko nad Prahou, který sleduje vývoj událostí ohledně návrhu Národní knihovny, ale také osobní život architekta Jana Kaplického. O tématu se bude diskutovat v rámci doprovodného programu v kině Světozor 16. dubna v 18:30.
{SEARCH:Dny evropského filmu}
Napsat komentář