TZ: 17. ročník Dnů evropského filmu
27. 3. 2010 # 11.54 # Aktuálně # Bez komentáře
Letošní přehlídka současné evropské kinematografie nabídne celkem 38 filmů. 17. Dny evropského filmu zahájí 15. dubna 2010 v pražském kině Světozor komedie uznávaného současného německého scenáristy a režiséra Fatiha Akina Soul Kitchen (2009), natočená na téma: přátelství, láska a boj o domov. Snímek byl oceněn na loňském prestižním festivalu v Benátkách Zvláštní cenou poroty. Pražskou část Dnů evropského filmu zakončí 22. dubna opět v kině Světozor v české premiéře černá komedie Bezva chlap (En Ganske Snill Mann, 2009) o zdánlivě slušném chlapovi – gangsterovi od známého norského režiséra Hanse Pettera Molanda, uvedená na Berlinale v hlavní soutěži. Do české distribuce snímek zakoupila společnost Aerofilms.
Z bohatého programu letošní přehlídky stojí za zmínku rakouské drama Otcohra (Das Vaterspiel, 2008, r. M. Glawogger), natočené podle románu Josefa Haslingera, kde skrz osudy tří rodin rozkrýváme dávné tragické válečné události, ale i nelichotivou přítomnost, přičemž poselství filmu je jasné: minulosti nelze uniknout. Německé drama režisérky Emily Atef, Cizinec ve mně (Das Fremde in mir, 2008) se v komorním příběhu věnuje vztahu hlavní hrdinky Rebeccy, čerstvé matky, a jejího novorozeného dítěte. Rebecca nedokáže po porodu najít cestu ke svému dítěti a vyhrocená situace začíná být nebezpečná pro obě strany. Odlehčeněji v programu působí francouzsko-belgická groteska Rumba (2007, r. D. Abel a F. Gordon). Téměř beze slov natočená komedie hýří barvami i optimismem a ukazuje, že i ty nejtragičtější momenty lze nakonec překonat. Nenápadnou perličkou v programu se může stát italská komedie Oběd v polovině srpna (Pranzo di Ferragosto, 2008, r. Gianni di Gregorio). Starý mládenec Gianni, který žije se svou matkou, se dostane do finančních obtíží a přivydělá si nezvyklým způsobem – postará se o staré matky svých přátel během italského svátku Nanebevzetí panny Marie. Film s jemným humorem zachycuje potíže hlavního hrdiny s temperamentními stařenkami. Zajímavostí je i fakt, že snímek vznikl v produkci Matteo Garroneho, tvůrce oceňovaného dramatu Gomorra. Švýcarským filmovým želízkem v ohni je film Domov (Home, 2008, r. Ursula Meier), filmová kritika přehnaného automobilismu, který v podobě nově otevřené dálnice psychicky naruší život do té doby spokojené rodiny. V hlavní roli se představí francouzská herečka Isabelle Huppertová. Dalším hvězdně obsazeným filmem v programu je francouzský snímek Krycí jméno: Farewell (L’Affaire Farewell, 2009, r. Christian Carion), politický thriller z doby studené války, kde si hlavní roli ruského agenta na straně západu zahrál Emir Kusturica.
V rámci sekce Národní liga, představující filmy přihlášené jednotlivými státy do oscarového klání, bude uvedeno 12 filmů. Například nizozemské válečné drama o kolaboraci Zima za války (Oorlogswinter, 2008, r. Martin Koolhoven), zachycující poslední měsíce války na holandském maloměstě z pohledu dospívajícího chlapce, pro kterého se válka a odboj jeví jako velké dobrodružství, až do chvíle, kdy válka radikálně zasáhne jeho rodinu. Kolem podobného problému krouží i lucemburské drama Zběh (Réfractaire, 2009, r. Nicolas Steil), ve kterém hlavní hrdina řeší dilema, zda kolaborovat a nechat se odvést na východní frontu, nebo zběhnout a ukrývat se, dokud válka neskončí.
Sekce K věci, mapující aktuální společenské dění, je věnována letošnímu tématu Evropské komise – Evropský boj proti chudobě a sociálnímu vyloučení. Výběr filmů byl sestavený ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v ČR. Bude jej reprezentovat mimo jiné oceňovaný britský snímek Taková je Anglie! (This is England, 2006, r. Shane Meadows) sledující počátky skinheadského hnutí v Anglii. Francouzské syrové drama Chamsa (Khamsa, 2008, r. Karim Dridi) naopak zachycuje jedenáctiletého romského chlapce Marca, který od své adoptivní rodiny uteče do chudinské romské čtvrti v Marseille, kde se snaží skrz krádeže a pochybné kšeftíky nalézt své místo na zemi.
Letos na přehlídce nebudou chybět i kvalitní současné dokumenty, například Slovensko zastupují snímky: Osadné (2009, r. Marko Škop), film oceněný na loňském karlovarském festivalu, vyprávějící o snaze zachránit vymírající vesničku v centru rusínské kultury a dále oceněný dokument na MFDF Jihlava Hranica (2009, r. Jaro Vojtek) o vesničce na slovensko-ukrajinském pomezí a v ní nesmyslně vztyčené hranici rozdělující majetek i rodiny.
Českou republiku bude reprezentovat nový dokument Olgy Špátové Oko nad Prahou (2010), ve kterém autorka zachytila celou kauzu stavby Národní knihovny podle návrhu Jana Kaplického /od samotného výběru návrhu až po tragický konec jeho autora/. Po projekci filmu bude následovat debata o filmu a architektuře, která se uskuteční 16. dubna v 18. 30 hodin v kině Světozor. Diskutovat budou: režisérka Olga Špátová, zástupkyně Národní knihovny Bohdana Stoklasová, členka mezinárodní poroty soutěže na novou Národní knihovnu architektka Eva Jiřičná, bývalý ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek, architekt Andrea Morgante, v současnosti dokončující stavbu Ferrari muzea podle návrhu Jana Kaplického v italské Modeně, dále architekt a historik architektury Zdeněk Lukeš, architekt a zpěvák Pavel Bobek, architekti za Future Systems: Filippo Previtali a Georg Roetzel. Celou debatu bude moderovat hudebník a výtvarník Vladimir 518, který se mimo jiné angažuje v občanské iniciativě s názvem Demokracie staví za stavbu Národní knihovny.
V rámci DEF také proběhne Panelová diskuze o digitalizaci filmového dědictví ve střední Evropě. Panel je pořádán ve spolupráci s MEDIA Desk Česká republika a uskuteční se 21. dubna v 10 hodin v Evropském domě na Praze 1. O tom jak digitalizace filmového dědictví probíhá u nás, ale i v okolních státech, jaký k ní jednotlivé země zaujaly přístup, jak se vybírají filmy nebo řeší finanční otázky, budou hovořit zástupci státních i filmových institucí a experti z České republiky, Polska, Maďarska a Slovenska. Přijďte se poučit o digitální éře distribuce a zániku filmového pásu jako distribučního média pro šíření filmů. Moderátorem diskuze bude Pavel Strnad.
Filmové delegace k jednotlivým filmům zatím nejsou definitivní. Potvrzeni jsou následující hosté: K zahajovacímu filmu Soul Kitchen herečky, které k nám přiveze Goethe Institut. Anna Bederke, mladá německá režisérka a herečka, označovaná jako múza Fatiha Akina, v jehož posledním filmu Soul Kitchen hraje roli barmanky Lucie. Mimochodem i v reálném životě Anna pracuje v baru. Po svých krátkých studentských snímcích Postcard to Dreamland a Lemniskate plánuje natočit film podle vlastního scénáře. Dorka Gryllus, původem maďarská herečka, která se prosadila v německém filmu. V roce 2005 obdržela titul Shooting Star na Berlinale. Zahrála si v rakouském snímku Der Knochenmann (2009, r. Wolfgang Murnberg) či v koprodukčním dramatu Irina Palm (2007, r. Sam Garbarski). K rumunskému filmu Nejšťastnější dívka na světě (The Happiest Girl in the World, 2009, r. Radu Jude) do Prahy zavítá scenáristka Augustina Stanciu, podepsána pod snímkem Nejšťastnější dívka na světě, oceněným na loňském Berlinale. S režisérem filmu Judem spolupracovala již dříve na krátkometrážním filmu Alexandra. Za scénář k Nejšťastnější dívce na světě je nominovaná na rumunské národní filmové ceny Gopo. Slovenské dokumentární pondělí v kině Světozor svou návštěvou zpestří režisér filmu Hranice Jaroslav Vojtek a režisér filmu Arsy-versy Miro Remo.
Ceny vstupenek: v Praze i v Brně 90,- Kč.
Podrobné informace o programu najdete na webových stránkách www.eurofilmfest.cz.
Zdroj: Tisková zpráva Dnů evropského filmu