Domů » Aktuálně

Aktuálně: Sam Mendes se konečně vrhá na natáčení bondovky

Filmy o Jamesi Bondovi se na iNDiEFiLMu zpravidla nezabýváme, ale tentokrát učiníme výjimku. Studio Sony Pictures dnes do světa vyslalo oficiální zprávu o dalším plánovaném filmovém příběhu fiktivního britského agenta. To samo o sobě by nás tolik nezajímalo, klíčovou informací pro naše čtenáře budiž již déle známý fakt, že třiadvacátý bondovský film s názvem Skyfall bude režírovat Sam Mendes.

O rozpracovaných režisérových filmech jsme naposledy psali zhruba před rokem a půl zde. Po dokončení snímku Všude dobře, proč být doma (Away We Go, 2008) se Mendes pustil hned do několika nových projektů. Po plánovaných adaptacích románů Josepha O’Neilla (Nizozemě) a Iana McEwana (Na Chesilské pláži) ani vidu ani slechu. Stejný osud prozatím potkal i divadelní muzikál Karlík a továrna na čokoládu. Londýnská premiéra byla plánována na konec letošního roku, postupně se ovšem celá příprava odsunula až na dobu po dokončení bondovky. A tak bychom mohli pokračovat, Mendes měl v plánu filmová provedení románu Johna Williamse Butcher’s Crossing i britské televizní minisérie Lost in Austen. Hmatatelnými (či spíše vnímatelnými) výsledky jeho práce od posledního filmu tak jsou „pouze“ tři divadelní režie – naposledy Richarda III s Kevinem Spaceyem v hlavní roli. Na vině je právě Skyfall, dohoda s režisérem proběhla před několika lety, čímž byl „vyblokován“ pro ostatní filmy až do doby, než producenti projekt finančně zajistí – a to nastalo právě těď.

Samozřejmě se nabízí otázka, zda-li Mendes dostane při práci na Skyfallu alespoň určitou volnost, či bude naopak spoután pevnými želízky hollywoodských producentů. I kdyby tvůrčí svobody dosáhl, ptejme se, jaký je vlastně Mendesův filmařský styl? Zatím natočil pět filmů, každý úplně jiný. Pod roušku morálky a maloměšťáckého pokrytectví lehce bodající (přesto však konformní) Americkou krásu, mafiánské drama ze 30. let Road to Perdition, válečné drama z Blízkého východu Mariňák a poté dva intimnější filmy – rodinné drama Nouzový východ, které se přes hutnou tíživost stylově i námětem nejvíce přiblížilo Americké kráse, a již jmenovanou komediální roadmovie Všude dobře, proč být doma, která pohlíží na tematiku párového soužití z přesně opačného pozitivního pólu. Ve všech uplatnil schopnost vytvářet celistvá díla s přesvědčivou atmosférou a dotlačit herce k civilnímu přesvědčivému výkonu. Z tohoto hlediska pak Mendesův přeskok k Bondovi nepůsobí příliš logicky, neboť podobnému projektu – stylem vyprávění, druhem filmařiny, rozpočtem, již předem nastavenou a detailně ozkoušenou typologií postav … – nemá zdánlivě co dát. Na druhou stranu však může snadno pokračovat v řadě kotrmelců a snaze neustále si vybírat diametrálně odlišné projekty. Sám toho na téma Bonda zatím moc nenamluvil, spokojil se s tvrzením, že Skyfall bude obsahovat velké množství akčních scén (Kdo by čekal opak?). A počkejme si také, zda-li bude mít na obrazovou poetiku vliv angažovaní kameramana Rogera Deakinse, který pro Mendese natáčel i Mariňáka a Nouzový východ.

Hlavní úloha i tentokrát připadla Danieli Craigovi, hlavního padoucha si zahraje Javier Bardem. Natáčení začíná již toto pondělí, do kin Skyfall vpluje 26.10. (Velká Británie), respektive 9.11. (USA) příštího roku. Datum premiéry v ostatních zemích zatím nebylo stanoveno.

zdroj: variety.com

Doporučujeme

Odejít a odpovědět

Přidat příspěvek níže či na něj upozornit ze své vlastní stránky. Můžete také sledovat tyto komentáře přes RSS.

Udržujte pravidla diskuze. Vyjadřujte se k tématu. Žádné spamy.

Můžete použít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tato stránka podporuje systém Gravatar. Pro vytvoření svého vlastního avataru (ikonky) se stačí registrovat na Gravatar.

Poznámky

Tento příspěvek byl napsán uživatelem dne 4. 11. 2011 ve 1.51 a zařazen do kategorie Aktuálně ..

Můžete příspěvek okomentovat nebo na něj upozornit ze své vlastní stránky. Pro aktuální přehled o diskuzi, můžete sledovat tyto komentáře přes RSS.

Toto je Gravatar-enabled weblog. Pro vytvoření svého vlastního avataru (ikonky) se stačí registrovat na Gravatar.

Nejnovější komentáře

Creative Commons License

KalendářPro kompletní výhled přejděte na stranu kalendáře.