Domů » Aktuálně

TV tip na pátek: Tahle země není pro starý

Když snímek bratří Coenových Tahle země není pro starý (No Country for Old Men, USA) vstoupil roku 2007 do kin, hodně se debatovalo o tom, zda-li je na něm patrný jejich charakteristický tvůrčí rukopis – respektive se mluvilo o jeho nepřítomnosti. Avšak divákův aparát jest často producentem prchavých pojmů a dojmů. Ačkoliv film Tahle země není pro starý následovala po sérii komediálních dramat (Big Lebowski z roku 1998, Bratříčku, kde jsi? – 2000, Lupiči paní domácí – 2004, …), kterým byl typově dosti vzdálen, svým laděním silně upomínal raná díla režisérského dua. Humor v nich často ustupoval do pozadí (Millerova křižovatka) nebo dokonce absentoval úplně (Zbytečná krutost či pozdější Fargo).

Filmové vyprávění rozehrává příběh svářeče a veterána z Vietnamu Llewelyna Mosse (Josh Brolin), který během rekreačního lovu nalezne místo, kde se střetly dvě skupiny obchodníků s drogami. Mezi bezvládnými těly, kalužemi krve a rozstřílenými auty se povaluje i kufřík s více než dvěma milióny dolarů. I přesto, že se dvě mafiánské skupiny během pouštního masakru navzájem do jednoho vyvraždily, uvědomuje si Llewelyn ožehavost volby kufřík si přivlastnit. Navzdory riziku neodolá vidině lepšího života. Bankovkami napěchované zavazadlo ovšem přitahuje pozornost gangů, ty se odmítají smířit s faktem, že jejich kapitál se dostal do rukou „laika“. Vedle řady mexických poskoků jednotlivých kartelů se mu k jeho smůle dostane na stopu i nelítostný a nelidsky chladný zabiják Anton Chigurh (Javier Bardem).

Tahle země není pro starý do primární struktury a formy vyprávění thrilleru (zjednodušeně řečeno: příběh silných charakterů s důrazem na akci a budování napětí) nápaditě implementuje prvky westernu. Vedle zasazení děje do minimalistické Texaské krajiny přejímá i typologii postav – rozvážných kladných strážců zákona v postavě šerifa a zároveň vypravěče Eda Toma Bella (Tommy Lee Jones) či krutého bezcitného zlosyna Chigurha. Coenové stvořili snímek v detailech brilantní, s vybroušenými momenty a temně tíživou atmosférou. Napadnutelné pak může být nekompaktní vyznění celku (absence point a místy mělký příběh). To už ale jejich způsobu vystavění dějových linií jaksi patří – hybatelem děje se často stává náhoda a dějovým momentům „není dovoleno“ se řetězit kauzálně a tudíž ani nikam dospět.

4.11.  Pátek  22:50 (Nova) Tahle země není pro starý

Doporučujeme

Odejít a odpovědět

Přidat příspěvek níže či na něj upozornit ze své vlastní stránky. Můžete také sledovat tyto komentáře přes RSS.

Udržujte pravidla diskuze. Vyjadřujte se k tématu. Žádné spamy.

Můžete použít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tato stránka podporuje systém Gravatar. Pro vytvoření svého vlastního avataru (ikonky) se stačí registrovat na Gravatar.

Poznámky

Tento příspěvek byl napsán uživatelem dne 3. 11. 2011 ve 20.13 a zařazen do kategorie Aktuálně ..

Můžete příspěvek okomentovat nebo na něj upozornit ze své vlastní stránky. Pro aktuální přehled o diskuzi, můžete sledovat tyto komentáře přes RSS.

Toto je Gravatar-enabled weblog. Pro vytvoření svého vlastního avataru (ikonky) se stačí registrovat na Gravatar.

Nejnovější komentáře

Creative Commons License

KalendářPro kompletní výhled přejděte na stranu kalendáře.