Ceny britského Raindance festivalu
10. 10. 2011 # 16.49 # Festivaly # Bez komentářeBritský Raindance festival pořádaný každoročně v průběhu října patří mezi velmi důležité akce, obzvláště díky svému zaměření na filmy s extrémně nízkými rozpočty a kvalitnímu prezentování nadějných britských režisérů, kteří v branži začínají. Festival nezve celebrity, zakládá si na své komornosti a díky tomu se mu také dostává pozornosti pouze u lokálních a národních médií, nikoli však v zahraničí. V jeho programu se však mnohdy skrývají velmi zajímavé snímky, které zůstaly nepovšimnuty u větších a více populárních festivalů.
Na letošním devatenáctém ročníku bylo uděleno celkem osm cen (seznam všech lze nalézt pod tímto textem). Cenu nejlepšího mezinárodního filmu získal režisér Rajko Grlic za snímek Zůstane to mezi námi, díky němuž si odnesl minulý rok cenu za režii i z Karlových Varů. Film zasazený do Záhřebu, kde se několik párů v krizi středního věku potýká s partnerskými problémy, se s nadhledem vyjadřuje ke statutu manželství v moderní době a otázkám monogamie. Trailer naleznete zde.
Nejlepším britským filmem byl porotou zvolen film Eleanor Burke a Rona Eyala Podivnější věci, jenž je jejich první režijní zkušeností s celovečerním formátem. Ve svém snímku se věnují otázce mezilidských vztahů, kterou demonstrují na příběhu ženy, která dovolí ve svém domě přespávat podivnému bezdomovci. S postupem času mezi nimi začne vznikat vzájemné pouto. Film byl promítán také letos v Karlových Varech v sekci Fórum nezávislých. Krátkou ukázku z filmu naleznete zde.
Bulharský film Tilt režiséra Viktora Chouchkova získal cenu za nejlepší debut. Jeho děj je zasazený do Bulharska v době politického převratu na přelomu osmdesátých a devadesátých let. V této nejisté době sleduje osudy několika protagonistů a jejich potíže s láskou, která musí odolat imigraci, násilné domovině i zákeřné sociální atmosféře. Ukázka na film je zde.
Z oceněných lze ještě upozornit na snímek MONK3YS, který vyhrál v kategorii nízkorozpočtových filmů natočených pouze za několik málo tisíc liber. Druhý celovečerní projekt Drewa Cullinghama však pravděpodobně stál o hodně méně. Odehrává se pouze v jedné místnosti, ve které jsou na dva dny zamčena tři individua, jenž představují tři různé povahové typy a s přibývajícím časem se pomalu dostávají do vzájemného kofliktu.
Poslední z celovečerních oceněných filmů byl dokumentární film Ruaridha Arrowa s názvem How To Start A Revolution. Snímek se věnuje portrétu Gene Sharpa, významné osobnosti, která ve svých textech vytvořila podklady pro nenásilné revoluce proti totalitním režimům. Ukázku z filmu lze spatřit zde.
Kompletní přehled oceněných:
NEJLEPŠÍ MEZINÁRODNÍ FILM
Zůstane to mezi námi; režie Rajko Grlic (Chorvatsko/Srbsko/Slovinsko)
NEJLEPŠÍ BRITSKÝ FILM
Podivnější věci; režie Eleanor Burke a Ron Eyal (Velká Británie)
NEJLEPŠÍ DEBUT
Tilt; režie Viktor Chouchkov Jr. (Bulharsko)
NEJLEPŠÍ MIKROROZPOČTOVÝ FILM
MONK3YS; režie Drew Cullingham (Velká Británie)
NEJLEPŠÍ DOKUMENT
How to Start A Revolution; režie Ruaridh Arrow (Velká Británie)
NEJLEPŠÍ MEZINÁRODNÍ KRÁTKÝ FILM
Words; režie Sven Vinge (Dánsko)
NEJLEPŠÍ BRITSKÝ KRÁTKÝ FILM
Love At First Sight; režie Michael Davies (Velká Británie)
KRÁTKÝ FILM FESTIVALU
(výherce má možnost natočit znělku na příští ročník Raindance festivalu)
Reset; režie Nicolangelo Gelormini (Itálie)
Články obsahující informace o Raindance:
2. 11. 2011 1.59
10. 10. 2011 16.49
1. 7. 2011 19.23
8. 4. 2011 16.40