Domů » Festivaly

Zpravodajství z LFŠ #4 Mircea Daneliuc

Rumunská kinematografie je letos jedním z hlavních témat Letní filmové školy v Uherském hradišti. Své filmy sem přijel představit Mircea Daneliuc a samozřejmě mu byl věnován i prostor jedné Lekce filmu. Její přepis tentokrát nabízíme kratší, protože nezaznělo příliš zajímavých dotazů. Daneliucovy odpovědi někdy působily samolibě a poněkud protichůdně. To se projevilo i při jeho vysvětlování, proč není příliš nakloněn mladším rumunským režisérům, který v tomto článku také naleznete. Následující text vychází z překladu Dana Mircea Duty, který z rumunštiny tlumočil (došlo pouze k drobným stylistickým úpravám).

Šlo studovat na škole a nestát se členem strany?
„Bylo to nemožné. Nejpozději ve třetím ročníku bylo nutné stát se straníkem, jinak bych nikdy více na kameru nesáhl. Nicméně stranická karta mi sloužila tím, že když mi chtěli zakázat film Glissando, mohl jsem je vydírat pohrůžkou odevzdání stranické karty a díky tomu nakonec film pustili do distribuce.“

O cenzuře v Rumunsku za minulého režimu
„Asi nebyl velký rozdíl vůči českoslovneské cenzuře té doby. Ministerstvo kultury a socialistického vzdělání bylo pod silným dohledem komunistické strany. Existovaly tři úrovně cenzury. První úroveň byla, že se scénář musel odevzdat produkční společnosti. V Rumunsku existovalo pět takových společností, všechny byly samozřejmě státní. Tam probíhal první stupeň cenzury. Pokud byl scénář odsouhlasen v první kole, musel se odevzdat určitému oddělení na Ministerstvu kultury a socialistického vzdělání, kde probíhala další cenzura a pokud prošel i tímto, tak ho musel ještě přečíst náměstek ministra kultury a u něj probíhala třetí cenzura. Až po těchto třech stupních cenzury měl člověk šanci, že se jeho film dostane do produkce. (…) Těžko bych však mohl vyjádřit pocit ponížení, když člověk vidí, že jeho práce závisí na tak nevzdělaných lidech, kterým na ní nijak nezáleží. (…) Dejme tomu, že scénář prošel všemi třemi stupni cenzury a začal se natáčet. Systematicky se během toho objevovali soudruzi z ideologické komise, kteří kontrolovali zda se to, co režisér natáčí, neodchyluje od znění scénáře. Po dokončení se pak tři stupně cenzury opakovaly, ale v opačném pořadí. Nejdříve film posoudil náměstek Ministerstva kultury, pak specializované oddělení a následně produkční společnost. Každý z nich mohl vznést námitky k tomu, co má být z filmu vyňato. Úplně nakonec pak film opět posoudila ideologická komise, složená ze straníků.“

O tom, zda se jeho styl po revoluci proměnil
„Vůbec jsem svůj styl radikálně nezměnil. Nezměnil jsem svůj styl, pouze jsem se přizpůsobil novým finančním podmínkám. Začal jsem psát scénáře za tolik peněz, kolik se mi podařilo dát dohromady. Po revoluci nepřipadalo v úvahu, abych natočil něco jako Glissando, aby další režiséři natáčeli filmy o armádě a s bojovými scénami, aby se něco takového povedlo po revoluci. Filmy jsou čím dál tím jednodušší. (…) Styl se stále vyvíjí a mění. Nejsme stejní, nemůžeme mít v pozdějších filmech stejný styl jako na začátku, protože čas letí a my se vyvíjíme. Sice by to udělalo radost kritikům, kteří by nás radi teoretizovali podle jednoho stylu, ale jsme přece jen živé organismy, měníme se, a styl se mění spolu s námi. Jinak bychom se zasekli na prvním filmu.“

Vlažný postoj k Rumunské nové vlně
„Ohledně tzv. Rumunské nové vlny je můj postoj poměrně známý. Opakuji tedy, že jsme byli rádi, že nám přinášeli do Rumunska tolik ocenění. Díky tomu se po celém světe včetně České republiky slyšelo o Rumunské nové vlně. Dostat ceny je jedna věc, ale natáčet dobré filmy  je něco docela jiného. Ne abyste udělali stejnou chybu. Festivaly samozřejmě rozdávají ocenění. Jenže ceny se rozdávají na tomto světě za cokoli, dokonce i za obuv. Ne abyste si mysleli, že existuje někde nějaký spolek moudrých, kteří se podívají na film a konstatují, že je výborný a zaslouží si cenu. (…) Filmy se netáčejí podle možností a schopností každého. Obyčejně cena neospravedlňuje film a film neospravedlňuje cenu. Jsem staromódní a nedívám se na ceny. Pokouším se dívat na filmy. Ocenění mi nanabízejí žádný estetický pocit. Ocenění pocházejí od lidí, kteří mají víceméně zájem, aby se tato ocenění rozdělily, zatímco filmy se točí, když máte nadání. Je faktem, že čím víc ocenění film dostane, tím je více proslulý. Kdyby byl tento festival kompetitivní, tak bych pozvání asi neaxceptoval a nepřijel.“

O tom, proč tedy jeho film soutěžil v Cannes
„Je to ctí být na canneském festivalu, ale to je všechno. (…) Způsob, jak se v Cannes dostávají ceny je velmi zvláštní.“

Proč si myslí, že je nová vlna tak úspěšná
„Už jsem to vysvětlil. Natáčet filmy za účelem dostat ceny je něco jiného, než natáčet filmy a být nadaný. (…) Byl bych býval velmi rád, kdyby tito mladí režiséři, kterým je něco kolem čtyřiceti, kromě ocenění vytvářeli i nějaká mistrovská díla, protože ty se obyčejně vytvářejí právě kolem věku čtyřiceti let. Ale já jsem staromódní a ještě jednou říkám, že koukám na filmy a ne na ocenění.“

Komentář k vývoji vlastního stylu
„Přiznám se, že moje novější filmy, co se týče stylu, se přibližují pomalu k absurditě. Lze to vidět v Manželském loži. Ale sám žiju v nesmyslném světě, takže to nemůžu natáčet jinak. Jesli je člověk čestný k tomu, co tvoří, nemůže natáčet o jiném světě, než o tom, ve kterém žije a nemůže lhát ohledně tohoto umělého a vymyšleného světa.“

Doporučujeme

Odejít a odpovědět

Přidat příspěvek níže či na něj upozornit ze své vlastní stránky. Můžete také sledovat tyto komentáře přes RSS.

Udržujte pravidla diskuze. Vyjadřujte se k tématu. Žádné spamy.

Můžete použít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tato stránka podporuje systém Gravatar. Pro vytvoření svého vlastního avataru (ikonky) se stačí registrovat na Gravatar.

Poznámky

Tento příspěvek byl napsán uživatelem dne 29. 7. 2011 ve 21.08 a zařazen do kategorie Festivaly ..

Můžete příspěvek okomentovat nebo na něj upozornit ze své vlastní stránky. Pro aktuální přehled o diskuzi, můžete sledovat tyto komentáře přes RSS.

Toto je Gravatar-enabled weblog. Pro vytvoření svého vlastního avataru (ikonky) se stačí registrovat na Gravatar.

Nejnovější komentáře

Creative Commons License

Kalendář



Pro kompletní výhled přejděte na stranu kalendáře.