Domů » Aktuálně

TV tip na úterý: Velká iluze

Francouzský režisér Jean Renoir natáčel filmy od 20. do 60. let minulého století. Ve třicátých letech, ze kterých pocházejí jeho nejznámější snímky, ustálil svou stylistiku. Důmyslně prácoval s pohyblivou kamerou, atmosféricky „oddramatizovaně“ vyprávěl (vycházel částečně ze stylistiky francouzského poetického realismu) a kladl důraz na společenskou rovinu výpovědi děl. V polovině třicátých let se Renoir dokonce podílel na vzniku několika explicitně politických snímků ovlivněných levicovým uskupením Lidová fronta. Výlet do přírody, Velká iluze a Pravidla hry – tři díla, která jsou v Renoirově tvorbě všeobecně považována za nejvýznamější – sice ve své době nezapadla, ale výraznějšího uznání se dočkala až v letech padesátých díky kolektivu kritiků francouzského časopisu Cahiers du Cinéma s André Bazinem v čele.

Pacifistická Velká iluze vznikla v roce 1937, tudíž se v ní zrcadlí zkušenost s první světovou válkou i houstnoucí ovzduší nad středozápadní Evropou v předzvěsti té druhé. Koncem 30. let se hrozba konfilktu s Německem zdála pravděpodobnou, a tak Renoir zdůraznil potřebu charakterního lidského chování během válečného stavu. Naprosto odmítal pudové vnímání boje i přetékání nepřátelských vztahů mimo bojiště. Děj se odehrává za první světové války a sleduje cestu tří zajatých francouzských důstojníků za svobodou. Během plánování a realizace útěku Velká iluze ukazuje, že mezilidské vztahy nejsou řízeny jen příslušností k národům. Obvykle převažuje vliv příslušnosti k jednotlivým společenským třídám. Tudíž si francouzský důstojník z vyšších kruhů  rozumí s německým velitelem (Erich von Stroheim) aristokratického původu lépe, než se svými dvěma francouzskými kolegy (jeden z nich Jean Gabin). A naopak – tito dva důstojníci, reprezentanti dělnické třídy, mají vlastnostmi,výchovou a zájmy blíže k obyčejnému venkovskému obyvatelstvu nepřátelské země.

18.1.  Úterý  23:35 (ČT2) Velká iluze

Doporučujeme

Odejít a odpovědět

Přidat příspěvek níže či na něj upozornit ze své vlastní stránky. Můžete také sledovat tyto komentáře přes RSS.

Udržujte pravidla diskuze. Vyjadřujte se k tématu. Žádné spamy.

Můžete použít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tato stránka podporuje systém Gravatar. Pro vytvoření svého vlastního avataru (ikonky) se stačí registrovat na Gravatar.

Poznámky

Tento příspěvek byl napsán uživatelem dne 17. 1. 2011 ve 23.50 a zařazen do kategorie Aktuálně ..

Můžete příspěvek okomentovat nebo na něj upozornit ze své vlastní stránky. Pro aktuální přehled o diskuzi, můžete sledovat tyto komentáře přes RSS.

Toto je Gravatar-enabled weblog. Pro vytvoření svého vlastního avataru (ikonky) se stačí registrovat na Gravatar.

Nejnovější komentáře

Creative Commons License

KalendářPro kompletní výhled přejděte na stranu kalendáře.