Domů » Festivaly

První berlínské soutěžní filmy

Na stránkách Berlínského mezinárodního filmového festivalu se objevily jména prvních filmů zařazených do programu. Z režisérů, kteří by ve dnech 10. až 20. února 2011 měli v německé metropoli představit své nové tituly, vybíráme ty, kteří již byli zároveň vybráni do soutěžní sekce festivalu.

Mladý turecký režisér Seyfi Teoman natočil svůj krátkometrážní debut Apartman po dvou letech studia režie na Polské národní filmové škole. Předloni zaujal poroty mezinárodních filmových festivalů částečně autobiografickým dramatem Summer Book, uvedeným u nás v rámci FebioFestu. V Berlíně bude soutěžit s filmem Our Grand Despair, natočeným v turecko-německo-nizozemské koprodukci podle stejnojmenného románu.

Původně herec (menší roli hrál například v Schindlerově seznamu), nyní také režisér a scenárista izraelského původu Jonathan Sagall se v Berlíně před jedenácti lety uvedl svým debutovým milostným dramatem Kesher Ir. Příští rok má uvést psychologický thriller o intimním vztahu dvou palestinských žen Lipstikka. Film se momentálně nachází ve fázi post-produkce.

Nejosvědčenějším z oznámených soutěžících režisérů je bezesporu neúnavný a stále nové výzvy přijímající Wim Wenders. Taneční film o životě legendární choreografky Piny Bauschové s prostým názvem Pina se rozhodl natočit v čím dál populárnějším stereoskopickém formátu. Úspěch či neúspěch filmu by mohl ukázat, zda-li jsou 3D filmy vážně doménou velkých komerčních projektů, nebo se díky ním dokáží realizovat i výraznější autorské osobnosti Wendersova typu.

Kromě jména Wenderosova by českým divákům mohlo být povědomé rovněž jméno americké performerky a nezávislé režisérky a scenáristky Mirandy Julyové. Její originální vztahová tragikomedie Já a ty a všichni ostatní byla před čtyřmi roky uvedená v tuzemských kinech. Humor by neměl chybět ani v jejím novém filmu The Future, hořkosladkém pohledu na soužití mladého páru s prvky magického realismu.

Svůj režijní debut, adaptaci Shakespearovy hry z antického Říma Coriolanus, má uvést anglický herec Ralph Fiennes.

Zdroj: berlinale.de

Doporučujeme

Jeden komentář

Odejít a odpovědět

Přidat příspěvek níže či na něj upozornit ze své vlastní stránky. Můžete také sledovat tyto komentáře přes RSS.

Udržujte pravidla diskuze. Vyjadřujte se k tématu. Žádné spamy.

Můžete použít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tato stránka podporuje systém Gravatar. Pro vytvoření svého vlastního avataru (ikonky) se stačí registrovat na Gravatar.

Poznámky

Tento příspěvek byl napsán uživatelem dne 17. 12. 2010 ve 14.15 a zařazen do kategorie Festivaly ..

Můžete příspěvek okomentovat nebo na něj upozornit ze své vlastní stránky. Pro aktuální přehled o diskuzi, můžete sledovat tyto komentáře přes RSS.

Toto je Gravatar-enabled weblog. Pro vytvoření svého vlastního avataru (ikonky) se stačí registrovat na Gravatar.

Nejnovější komentáře

Creative Commons License

KalendářPro kompletní výhled přejděte na stranu kalendáře.