Domů » Aktuálně

Prosincový festivalový výhled

Adventní čas si můžete zpestřit následujícími filmovými akcemi. První prosincový víkend patří již tradičně současně festivalu Filmasia v Praze a Semináři britského filmu v Uherském Hradišti, následující pak PAFu v Olomouci.

Filmasia 6 : 3. – 5. prosince, Praha – Kino Aero


Počínaje letošním šestým ročníkem mění přehlídka asijské kinematografie svoji dramaturgickou koncepci. Opouští dosavadní národností zaměření, které se vždy soustředilo na filmovou produkci jedné vybrané země Dálného východu, a věnuje se filmovým novinkám z celé této geografické oblasti. K vidění tak budou snímky z Japonska, Koreje, Hongkongu, Taiwanu, Číny i evropsko-asijské koprodukce. V pátek se příznivci žánrové kinematografie mohou těšit na novinku proslulého  Takashi Miikeho – samurajský film 13 zabijáků (Japonsko 2010), který je reamakem stejnojmenného snímku z roku 1963. Sobotní večer se ponese v duchu snímkům o masových vrazích, společnému tématu thrillerů Viděl jsem ďábla (r. Kim Ji-woon, Jižní Korea 2010) a Studená ryba (r. Sion Sono, Japonsko 2010). (Nejen) příznivcům animace by neměl uniknout zatím poslední snímek Haya Miyazakiho Ponjo z útesu nad mořem (Japonsko 2008), ve kterém režisérova mimořádná fantasie dostává podle všeho ještě větší prostor, než tomu bylo v jeho předešlých filmech. V neděli festival uzavře snímek artového režiséra Tsaie Ming-lianga Tvář (Francie, Taiwan, Belgie, Nizozemsko 2008), jenž byl loni nominován za Zlatou palmu v Cannes.
Vstupné na všechny projekce: 100 Kč.

XV. seminář britského filmu : 3. – 5. prosince, Uherské Hradiště


I letošní ročník semináře britského filmu zůstane věrným hudebnímu tématu, po loňském punku a undergroundu však letos zaměří svoji pozornost na o poznání melodičtější hudební tvorbu, neboť jeho předmětem bude osobnost Johna Lennona, od jehož smrti uplyne 8. prosince již třicet let.
Z důvodů rekonstrukce se letošní ročník semináře neuskuteční v kině Hvězda, ale v prostorách Reduty a v kině Mír.
Program semináře je rozdělen do tří větších okruhů: Cyklus Filmový John Lennon představí celkem jedenáct snímků věnujících se rozličným etapám a aspektům života tohoto britského hudebníka. Ze sekce Novinky britského filmu bohužel na poslední chvíli díky komplikacím zaviněným světovým distributorem vypadlo sociální drama Neds (r. Peter Mullan, Velká Británie 2010) a válečný snímek Routhe Irish (r. Ken Loach, Velká Británie 2010). K vidění v této sekci bude každopádně s měsíčním předstihem oproti uvedení v tuzemské kinodistribuci Další rok (r. Mike Leigh, velká Británie 2010), který byl velmi příznivě přijat na letošním festivalu v Cannes. Po Febiofestu budou mít diváci v Uherském Hradišti jedinečnou možnost vidět na plátně nejnovější film režisérky Jane Campion Brigth Star (Velká Británie, Austrálie, Francie, USA 2009), romantické drama založené na pohnutých osudech básníka Johna Keatse. Cyklus Česká stopa představující filmařské aktivity Čechů ve Velké Británii bude letos zaměřen na osobnost Nicholase Wintona, a to jak z pohledu hraného filmu, tak dokumentu.
Divoká karta jako výrazná česká předpremiéra byla udělena work in progress verzi připravovaného snímku Matěje Mináče Nickyho rodina (Česko, Slovensko 2010).
Akreditace: 120 Kč/den; 300 Kč/celý seminář; sleva 15% pro držitele průkazky AČFK.
Ubytování: 60 Kč/noc – ve vlastních spacácích v sále Orlovny; 260 Kč/noc – vysokoškolské koleje;  další možnosti zde.
O semináři dále čtěte v samostatném článku zde.

9. Přehlídka animovaného filmu : 9. – 12. prosince, Olomouc

Olomoucký PAF by se mohl chopit příležitosti a v duchu hesla „Když dva se perou, třetí se směje“ se pokusit využít současnou situaci na poli tuzemských festivalů animovaných filmů, kde došlo k schizmatu třeboňského Anifilmu a teplického Anifestu.
Nepochybně geniálním začátkem takovéhoto směřování je bohatý program letošního ročníku zahrnující i osobní návštěvu britského tvůrce Petera Greenawaye, který v pátek 10. 12. pronese přednášku o nových možnostech kinematografie. Sekce PAF téma: Ostrovy animace představí animovanou tvorbu malých národů a zemí s nezakořeněnou animátorskou tradicí jako je například Austrálie či africké země. V rámci Živé animace: barevné hudby se odehraje několik audiovizuálních vystoupení, včetně performance Carstena Nicolaie aka Alvy Noto, německého umělce, který pracuje mimo jiné s transformací datových informací ve zvukový zdroj. PAF rewind: Ilustrace se ohlédne za rozanimovanou podobou ilustrace v dílech Jiřího Trnky, Adolfa Borna či Josefa Lady. V soutěžní sekci Jiné vize se utká deset českých děl na pomezí animace, videoartu, experimentálního filmu a výtvarného umění.
Akreditace: do 6. 12. on-line, od 9. 12. na místě : 500 Kč/4 dny, 380 Kč/studenti, členové FK, držitelé ZTP, důchodci; 200 Kč/1 den.
Ubytování:50 Kč/noc – ve vlastních spacácích v tělocvičně školy; další možnosti zde.

Doporučujeme

Odejít a odpovědět

Přidat příspěvek níže či na něj upozornit ze své vlastní stránky. Můžete také sledovat tyto komentáře přes RSS.

Udržujte pravidla diskuze. Vyjadřujte se k tématu. Žádné spamy.

Můžete použít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tato stránka podporuje systém Gravatar. Pro vytvoření svého vlastního avataru (ikonky) se stačí registrovat na Gravatar.

Poznámky

Tento příspěvek byl napsán uživatelem dne 3. 12. 2010 ve 0.40 a zařazen do kategorie Aktuálně ..

Můžete příspěvek okomentovat nebo na něj upozornit ze své vlastní stránky. Pro aktuální přehled o diskuzi, můžete sledovat tyto komentáře přes RSS.

Toto je Gravatar-enabled weblog. Pro vytvoření svého vlastního avataru (ikonky) se stačí registrovat na Gravatar.

Nejnovější komentáře

Creative Commons License

KalendářPro kompletní výhled přejděte na stranu kalendáře.