Domů » Festivaly

LFŠ: středa, čtvrtek a pátek

Raoul Servais - Harpya

Středa 29.7.

V tento den se konala zajímavá beseda na téma filmového vzdělávání v České republice. Jejími hosty byli Vlasta Vyčichalová, koordinátorka školních projekcí a pedagožka, dokumentarista Petr Slinták nebo Pavel Bednařík, umělecký ředitel LFŠ.

Další přednáškou středečního odpoledne byla Lekce filmu, tentokrát podle Belgičana Raoula Servaise, tvůrce animovaných filmů. Servais je vynálezcem postupu umožňujícího kombinaci animace a hraných akcí, kterému se říká „servgrafie“. Tento inovativní tvůrce natočil mnoho krátkometrážních filmů (např. Harpyje, Siréna, Operace X-70) a jeden dlouhometrážní (Taxandria), o nichž se na besedě také mluvilo.

Raoul Servais večer v kině Hvězda při promítnutí svého snímku Taxandria převzal Výroční cenu AČFK za rozvoj animačních postupů a rozvíjení jasné autorské linie a unikátního spojení animovaného filmu s hranou tvorbou.

Čtvrtek 30.7.

Ve čtvrtek se v kině Hvězda uskutečnila přednáška o digitálních kinech s hosty Mirkem Sochorem, Milošem Tourkem ze společnosti AV Media a Petrem Vítkem. Na závěr byl promítán snímek U2 3D, první koncert natáčený pomocí stereoskopické metody.

V kině Mír se promítaly další z němých snímků s živým doprovodem, tentokrát filmy od francouzského filmového mága, Georgese Melièse. Kromě nejznámějších snímků, jakými jsou Cesta na měsíc či Cesta do nemožna, byly promítnuty i jiné, méně známé krátké snímky, které ilustrovaly možnosti kinematografie počátku 20. století. Hudební doprovod obstarala skupina DVA.

Ve Slováckém divadle se v podvečer promítal dokumentární film Muž na laně režiséra Jamese Marshe. Tento snímek letos vyhrál Oskara za nejlepší dokument a může se pyšnit dalšími 26 cenami (byl například mezi nominovanými na nejlepší evropský dokument; cenu nakonec vyhrál René Heleny Třeštíkové). Snímek uvede do kin Asociace českých filmových klubů již 3. září tohoto roku.

Pátek 31.7.

V pátek odpoledne proběhla v Uherském Hradišti velmi podstatná beseda moderovaná Tomášem Baldýnským.. Týkala se již dlouho diskutovaného tématu podpory české kinematografie. Byla zde představena Koncepce podpory a rozvoje české kinematografie a filmového průmyslu, která bude vládě předložena v září 2009 a měla by být prvním krokem k vytvoření a schválení stále chybějícího zákona o české kinematografii. Podobný zákon byl letos schválen také na Slovensku. Podrobnou tiskovou zprávu k této besedě naleznete zde.

Režisér György Pálfi, v Čechách známý již svým předchozím snímkem Taxidermia, přijel do Hradiště osobně představit svůj nejnovější snímek Nejsem tvůj přítel, který byl s úspěchem uveden také na festivalu v Karlových Varech.

Doporučujeme

Odejít a odpovědět

Přidat příspěvek níže či na něj upozornit ze své vlastní stránky. Můžete také sledovat tyto komentáře přes RSS.

Udržujte pravidla diskuze. Vyjadřujte se k tématu. Žádné spamy.

Můžete použít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tato stránka podporuje systém Gravatar. Pro vytvoření svého vlastního avataru (ikonky) se stačí registrovat na Gravatar.

Poznámky

Tento příspěvek byl napsán uživatelem dne 3. 8. 2009 ve 16.07 a zařazen do kategorie Festivaly ..

Můžete příspěvek okomentovat nebo na něj upozornit ze své vlastní stránky. Pro aktuální přehled o diskuzi, můžete sledovat tyto komentáře přes RSS.

Toto je Gravatar-enabled weblog. Pro vytvoření svého vlastního avataru (ikonky) se stačí registrovat na Gravatar.

Nejnovější komentáře

Creative Commons License

KalendářPro kompletní výhled přejděte na stranu kalendáře.