Domů » Aktuálně

DVD a Blu-ray tipy na červenec

V období prvního prázdninového měsíce nám toho čeští distributoři moc nepřinesou. Nabídka filmových disků pro domácí kina je tentokrát složena převažující většinou starších snímků a jen několika nových titulů. Na vydávání letošních oscarových filmů navazuje tento měsíc pouze konverzační drama Duel Frost/Nixon.

Tentokrát to vezme chronologicky. A hned ze začátku se budeme muset vrátit hluboko do minulosti. Prvním zajímavým titulem, který se k nám totiž v české lokalizaci dostane, jsou Pekelní andělé, pocházející ze začátku zvukové éry filmu (film byl dokonce původně natáčen jako němý). Za tímto legendárním titulem nestojí nikdo jiný než Howard Hughes, který snímek nejen režíroval ale i spolufinancoval (na režii se podílel Edmund Goulding a snad i James Whale a Howard Hawks). Nejde samozřejmě o žádnou indie ale o prvotřídní blockbuster své doby, který byl i na nějaký čas nejdražším filmem Hollywoodu. Pekelní andělé ve třicátých letech posunuly se svými trikovými sekvencemi možnosti filmařiny o značný kus dopředu, sázející na realistické zobrazení a melodramatickou zápletku. Před pěti lety složil Martin Scorsese Howardovi Hughesovi poctu natočením Letce, který zčásti vypráví i o vzniku tohoto nákladného snímku.

V červencové nabídce nelze opomenout ani dva tituly z šedesátých let. První z nich je snímek U konce s dechem, který se dá počítat jeko jeden z prvních filmů francouzské nové vlny. Často se říká, že Jean-Luc Godard už nikdy svůj debut nepřekonal (podobně jako Truffaut s filmem Nikdo mě nemá rád) což asi nikdy nepůjde objektivně posoudit, tím spíše, že každý jeho další film se vymyká filmovým konvencím více a více. Zde ztvárnil hlavní roli Jean-Paul Belmondo, který má na svědomí vraždu a musí utíkat před rukou zákona. Roztěkaná kamera se nespoutaně pohybuje v reálném prostředí, v němž byli herci nuceni své role improvizovat a snaží se tak dosáhnout co největšího realismu. Druhým snímkem je Tobruk režiséra Arthura Hillera. Ten je naprostým opakem Godardova anarchistického filmu. Je výpravný, natáčel se v několika zemích a byl nominován na Oscara za speciální efekty. Jeho příběh se ale točí kolem jiného tématu než Tobruk Václava Marhoula. Speciální jednotka britských vojáků zde dostane veledůležitou misi, která by měla zpomalit postup nacisitckého vojska. Musí se dostat přes Libyjskou poušť až do Tobruku, kde by měli zničit nepřátelské zásoby paliva. Cestou pouští však zjišťují, že mají mezi sebou zrádce a že němečtí vojáci mohou být schovaní za každou dunou.

Henry: Portrét masového vraha spolu s Gilliamovými Zloději času zastupují léta osmdesátá. Nízkorozpočtový film Henry: Portrét masového vraha, údajně natočený podle skutečné události, nebyl do široké distribuce nejdříve puštěn, protože obsahoval několik brutálních scén. Šílený Henry je zvrácený po všech stránkách, sexuálně se vybíjí téměř na všech živých či mrtvých živočišných tvorech a právě si odseděl několik let za vraždu své vlastní matky. Když přijíždí za jeho nejlepším přítelem jeho sestra, začne jí být úplně posedlý. Film byl v roce 1990 nominován na Zlatého leoparda a o rok později na několik cen Independent Spirit Awards. Bezkonfliktnější zážitek budete mít určitě z kultovního filmu Terryho Gilliama Zloději času (uváděný často i pod názvem Bandité času). Ten lze brát jako odpočinkový film pro celou rodinu, včetně těch nejmenších. Katalyzátorem děje, podobně jako v knižní sérii ze země Narnie, se stává obyčejná skříň v ložnici jednoho malého chlapce. Jednoho večera z ní vyskáče skupinka trpaslíků, kteří ukradli mapu, jenž jim umožňuje cestovat časem. Chlapec se s nimi vydává na dobrodružnou výpravu, ve které navštíví už i dlouho zaniklé říše. Gilliam opět využívá svou nespoutanou imaginaci, ve které je místo jak pro poměrně temné scény tak i odlehčené taškařice pro menší diváky.

Z nových snímků, které tento měsíc vycházejí stojí zmínit pouze tři tituly. Prvním filmem jsou Důvěrnosti převážně televizního režiséra Alana Balla, který si tímto poprvé zkusil celovečerní formát. To, že si dokáže všímat zajímavých věcí a hledat za uhlazenými záhonky před domy na předměstí zajímavé příběhy dokazuje i jeho scénář Americké krásy. Důvěrnosti slibují právě podobný přístup, i když pracují s více dramatickým příběhem. Třináctiletá dívka se přistěhuje na okraj města ke svému otci, který má tendenci řídit její život pevnou rukou. Jenže dívka má svou vlastní hlavu, a tak i přes otcovy zákazy začíná objevovat sexuální život a ne vždy příjemný svět dospělých.

Jedním z nejzajímavějších filmů tohoto měsíce bude jistě nový film Briana Singera s názvem Valkýra. Ten se snaží zachytit průběh jednoho z nejznámnějších atentátů na Hitlera, který probíhal pod vedením plukovníka Clause von Stauffenberga a měl zajistit mírovou dohodu se Spojenci. Singer dokáže ve svém dobovém thrilleru navodit velmi hutnou atmosféru a vyhnout se konci utápějícím se v patosu, přestože k tomu téma samotné neustále vybízí.

Poslední filmem je Duel Frost/Nixon Rona Howarda, jenž měl letošní rok pět nominací na Oscara. Film zaznamenává konverzaci bývalého prezidenta USA Richarda Nixona s populárním televizním moderátorem Davidem Frostem o jedné z největších afér americké politiky – o skandálu Watergate. Drama je založené především na jejich ústních konfrontacích před televizními kamerami ve studiu, z nichž měl původně Nixon vyjít jako jednoznačný vítěz. V diskuzi však přicházejí na řadu choulostivé otázky, na které nemá odpověď. Duel Frost/Nixon byl překvapením minulého roku, který byl kritikou přijat lépe než Howardovy velkorozpočtové, ale nudné adaptace knih Dana Browna.

Zahraniční tipy

V zahraničí toho vychází opět nepřeberné množství, a tak zaměříme naše tipy opět jen na špičku ledovce. Na DVD disky přichází dlouho očekávaný japonský anime film Ponyo on the Cliff Haya Miyazakiho. Právě s jeho Princeznou Mononoke nebo Cestou do fantazie dokázal, že pohádky nemusí být jen pro děti a přidal jim tak na naturalismu i symboličnosti. Podobný by měl být právě i Ponyo on the Cliff, který vypráví o chlapci a jeho přátelství se zlatou rybou, jenž touží po tom stát se lidskou bytostí. Film si odnesl dvě ceny z Benátek a vychází ve dvoudiskové edici s 6.1 DTS zvukem (japonsky) a anglickými titulky.

U anglického Artifical Eye můžeme nás zase potěší vydání loňského italského festivalového hitu Il Divo. Režisér Paolo Sorrentino v něm zaostřuje na italského politika Giulia Andreottioho, který se ve vysoké politice drží bezmála padesát let a celkem sedmkrát stanul v čele vlády. Film, který si odnesl z Cannes Cenu poroty, se snaží ukázat složitou síť politických machinací a vlivy italského podsvětí, které Andreottiho kontroverzní osobu obklopují. Na DVD disku bude i několik bonusů v podobě vynechaných scén, rozhovorů s režisérem, film o filmu, trailer a dokument o speciálních efektech.

Filmy 2 or 3 Things I Know About Her a Made in U.S.A. Jean-Luc Godarda můžeme také již zařadit mezi tituly, které můžeme na DVD discích najít. Jsou natočené s pouhým ročním odstupem (1966 a 1967) a zejména první titul bývá některými kritiky označován za významné dílo. Vydání obou snímků najednou je logické z toho důvodu, že se oba vlastně točily ve stejný čas. Zatímco 2 or 3 Things I Know About Her vyzývá svou radikální formou a příběhem o prázdných životních osudech francouzské společnosti šedesátých let, Made in U.S.A. je přiznanou variací na Hluboký spánek Howada Hawkse. Místo Humphreyho Bogarta se tu ale objeví herečka (a prý velká Godardova můza) Anna Karina.

The Trail of the Lonesome Pine se stal prvním celovečerním filmem, který studio Paramount natočilo na třípásový technicolorový film. Remake o dvacet let staršího stejnojmenného filmu okouzloval diváky právě svým nádherným podáním barev, umocněného nádhernými scenériemi krajiny. Henry Forda a Fred MacMurray zde hrají dva mladíky, kteří se v zapadlém městečku snaží získat za každou cenu dívku jejich srdce (Sylvia Sidney). Universalovský transfer obrazu je prý velmi dobrý, bohužel na DVD bez jakýchkoli bonusů. Úsměvné pak je, že úvodní logo společnosti je stále ještě černobílé, přestože film je celý barevný. To kvůli tomu, že přechod na barvu byl rychlý a studio nestačilo ještě dobarvit úvodní znělku. Druhým starším filmem, který se dočkal vydání na DVD je film Maxe Ophülse Lola Montes z roku 1955, který vychází v nově restaurované verzi. Sleduje příběh slavné kurtizány Marie Dolores Porriz y Montez, jenž měla milostné pletky s mnoha známými osobnostmi devatenáctého století (včetně Ludvíka I. Bavorského). Ophüls natáčel na širokoúhlý formát CinemaScope v barvě a při záběru nechával kameru v neustálém pohybu. Po svém uvedení vzbudila Lola Montes bouřlivé reakce odporu kvůli zobrazení ženy jako vypočítavé postavy bez jakýchkoli zábran.

Zajímavé přírůstky v blu-ray sekci si projedem pouze v rychlosti. Sony Pictures na trh posílají již téměř klasický film Midnight Express Alana Parkera, vyprávějící o Američanovi, odsouzenému na 30 let do Tureckého vězení, ve kterém jediný způsob jak přežít je útěk. Dalším zajímavým projektem je 9 Songs britského režiséra Michaela Winterbottoma. Snímek se natáčel bez scénáře a retrospektivně sleduje vztah dvou mladých lidí na pozadí hudebních koncertů. Na festivalu v San Sebastianu si odnesl cenu za nejlepší kameru. Třetím modrým diskem je dokument Al Reinerta s názvem For All Mankind (dostupný bude i na DVD) vycházející u společnosti Criterion. Snímek je sestřihem ze všech obrazových záznamů, které byly pořízeny při misích Apollo a je více než pouhou skládankou pohlednicových záběrů na planetu Zemi. Reinert se soustředí především na lidský element vesmírných letů. V roce 1989 získal dokument na Sundance festivalu Velkou cenu poroty a byl nominován  na Oscara. Blu-ray nosič nabízí nově restaurovanou verzi s DTS-HD 5.1. zvukem a mnoha bonusy, včetně bookletu s texty Reinerta a Terrence Raffertyho.

Zbývá se jen už podívat na zajímavé boxsety. První vlastně ani není boxset ale pouze jeden blu-ray disk, na kterém jsou vydány dva filmy Petera Sellerse. Najdete ho pod  názvem Penny Points To Paradise/Let’s Go Crazy. Oba filmy jsou černobílé komedie z roku 1951. Dobrou zprávou je, že BFI vydalo disk jako region free a tak si filmy přehrajete úplně všude. Sympatický vydavatelský počin uskutečnilo i Ertifical Eye, které na třech discích vydává pod názvem The Hal Hartley Collection výběr z režijních počinů Hal Hartleye. Jsou to filmy Trust, Henry Fool a méně známá The Girl from Monday. Mimo opravdu slabé bonusové výbavy v podobě několika trailerů a videí z natáčení, nabídnou disky ještě dva krátké komediální filmy The Theory of Achievement a Ambition. Tento výhled zakončíme úplně posledním boxsetem Bill Douglas Trilogy. Na dvou blu-ray discích se objeví trilogie autobiografických filmů, ve kterých režisér popisuje své mládí v chudé vesničce ve Skotsku a následné zajetí sovětskými vojáky v závěru druhé světové války. Konkrétně to jsou tedy filmy My Childhood, My Ain Folk a My Way Home.

Česká republika:

7.7. Duel Frost/Nixon (DVD)
7.7 Důvěrnosti (DVD)
9.7. U konce s dechem (DVD)
9.7. Zloději času (DVD)
20.7. Henry: Portrét masového vraha (DVD)
20.7. Tobruk (DVD)
27.7. Pekelní andělé (DVD)
27.7. Valkýra (DVD, BLU)

Zahraničí:

6.7. Lola Montès (DVD)
6.7. Ponyo on the Cliff by the Sea (DVD)
6.7. The Trail of the Lonesome Pine (DVD)
13.7. For All Mankind (DVD, BLU)
20.7. 2 or 3 Things I Know About Her (DVD)
20.7. 9 Songs (DVD, BLU)
20.7. Made in U.S.A. (DVD)
20.7. Midnight Express (BLU)
27.7. Il Divo (DVD)
27.7. Penny Points To Paradise/Let’s Go Crazy (BLU)
27.7. The Hal Hartley Collection (DVD)
27.7. Bill Douglas Trilogy (BLU)

Doporučujeme

Odejít a odpovědět

Přidat příspěvek níže či na něj upozornit ze své vlastní stránky. Můžete také sledovat tyto komentáře přes RSS.

Udržujte pravidla diskuze. Vyjadřujte se k tématu. Žádné spamy.

Můžete použít tyto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Tato stránka podporuje systém Gravatar. Pro vytvoření svého vlastního avataru (ikonky) se stačí registrovat na Gravatar.

Poznámky

Tento příspěvek byl napsán uživatelem dne 12. 7. 2009 ve 21.33 a zařazen do kategorie Aktuálně ..

Můžete příspěvek okomentovat nebo na něj upozornit ze své vlastní stránky. Pro aktuální přehled o diskuzi, můžete sledovat tyto komentáře přes RSS.

Toto je Gravatar-enabled weblog. Pro vytvoření svého vlastního avataru (ikonky) se stačí registrovat na Gravatar.

Nejnovější komentáře

Creative Commons License

KalendářPro kompletní výhled přejděte na stranu kalendáře.